Word Order – Cümle Sıralaması (A1-A2)

Word Order - Video Anlatım

Word Order - Konu Testi

Word Order - Çalışma Notları

Word Order

Cümle sıralaması (Word Order) bakımından dünya dilleri genellikle iki ayrı gruba ayrılmıştır. Öncelikle SOV veya SVO olarak adlandırılan bu iki grubun Türkçe karşılıklarına bakalım.

İlk olarak Türkçe sıralamasını inceleyebilirsiniz.


Subject + Object + Verb

Özne + Nesne + Fiil

Ben (S) okula (O) giderim(V)

   *Yukarıdaki örnek cümlede olduğu gibi Türkçe bir cümle önce Özne (S) sonra Nesne (O) ve daha sonra Fiil (V) sıralamasını takip etmektedir.

Şimdi ise İngilizce cümle sıralaması (Word Order) kuralına uygun bir cümleyi inceleyelim. Cümle sıralaması (Word Order) bakımından dünya dilleri genellikle iki ayrı gruba ayrılmıştır.

Öncelikle SOV veya SVO olarak adlandırılan bu iki grubun Türkçe karşılıklarını inceleyelim.

Subject + Verb + Object

Özne + Fiil + Nesne

I (S) play (V) football (O)

   Yukarıdaki örnek cümlede olduğu gibi ise İngilizce bir cümle önce Özne (S) sonra Fiil (V) ve daha sonra Nesne (O) sıralamasını takip etmektedir.

Karşılaştırma

Yukarıdaki örneklerden anlaşıldığı gibi Türkçe ve İngilizce cümle sıralamaları (Word Order) farklıdır. Bu yüzden daha önce Türkçe öğrenmiş olan bizler İngilizce öğrenmeye başladığımız anda zorluk çekmeye başlarız. Çünkü iki dilin cümleleri farklı sıralamayla oluşmakta ve bu durum bizim için cümlelerin devrik gibi anlaşılmasına yol açmaktadır.

   Bu yüzden İngilizce öğrenmeye başladığınız andan itibaren bu farklılığı kabul ederek, cümle kurma mantığını bu farklılıklara göre kurmalısınız. Aşağıdaki örneklerde Türkçe ve İngilizce cümleler sıralamaları bakımından karşılaştırılacaktır. Böylece İngilizce basit bir cümlenin Türkçe’ye nasıl çevrileceğini ve Türkçe’de ne anlama geldiğini daha kolay anlayabileceksiniz.

Onlar (S) kahve (O) içerler (V).

They (S) drink (V) coffee (O).

   *Türkçe cümlede özneden sonra nesne (futbol) kullanılırken, İngilizce cümlede özneden sonra fiil (play) kullanılmıştır ve Türkçe cümlede fiil (oynamak) cümle sonunda kullanılırken, İngilizce cümlede nesne (football) cümle sonunda kullanılmıştır. Bunun sebebi cümle sıralamasının iki dilde farklı olmasıdır.

Biz (S) televizyon (O) izleriz (V).

We (S) watch (V) television (O).

*Türkçede özneden sonra nesne (televizyon) kullanılırken, İngilizce’de özneden sonra fiil (watch) kullanılmıştır. Yine Türkçede fiil (izlemek) cümle sonunda kullanılırken, İngilizce’de nesne (television) cümle sonunda kullanılmıştır.


olgu

Cepte İngilize Yazarı

1 yorum

Ravi · 20 Ağustos 2020 16:47 tarihinde

çok iyi bir video annemle öğrenmeye başladık bile çok heyecanlı

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir